את?סאנופי אוונטי?ישרא? title= מפ?את? title= הדפס? title= דף הבית

מהי סוכרת?
> אודות מחלת הסוכרת
 
> סוגי הסוכרת
 
> תסמינים לסוכרת
 
איך מאבחנים סוכרת
סיבוכי המחלה
הטיפול בסוכרת
היפוגליקמיה
לחיות עם סוכרת
שאלות נפוצות לגבי סוכרת והטיפול במחלה
אבחן את עצמך
דף הבית > מהי סוכרת? > מחלת הסוכרת
  
מחלת הסוכרת

סוכרת היא מחלה מטבולית המתאפיינת ברמות גבוהות של סוכר בדם. המחלה נוצרת כתוצאה מהפרעה בהפרשת האינסולין, הפרעה בפעילות האינסולין או כתולדה של שני המקרים.

ארגון הבריאות העולמי הכריז על הסוכרת כעל מגפה של המאה ה- 21 ולפי הערכות מספר האנשים עם סוכרת צפוי לעלות מ- 246 מיליון אנשים בשנת 2007 ל- 380 מיליון איש עד 2025, כשקצב הגידול הגבוה ביותר צפוי להתרחש דווקא במדינות המתפתחות. הסיבות העיקריות לעליה בשכיחותה של המחלה הן השמנה, מיעוט בפעילות הגופנית, קצב גידול והזדקנות האוכלסיה.

חלק גדול מהאנשים עם סוכרת כלל לא מודעים למצבם, אכן על פי ההערכות מארה"ב 12.9% מהמבוגרים מעל גיל 20 סובלים מסוכרת, אך רק 60% מתוכם מאובחנים, כלומר 40% כלל לא מודעים למצבם.
השכיחות של סוכרת דומה בנשים ובגברים, גבוהה יותר באוכלסיה המבוגרת (על פי הערכות מארה"ב 12.9% באוכלסיה הכללית, אך 30% באנשים מעל גיל 65) ובקבוצות אתניות מסוימות (היספנים, מקסיקנים, שחורים).

בישראל שכיחות הסוכרת הינה 6-8% מכלל האוכלוסייה.
בגילאים מבוגרים עולה שכיחותה לכדי 15%.
על פי ההערכות של המועצה הלאומית לסוכרת, נכון לשנת 2006 בישראל היו 400,000 אנשים עם סוכרת מאובחנת ועוד 200,000 עם סוכרת לא מאובחנת וההערכה היא כי עד שנת 2025 מספר האנשים עם סוכרת יעלה ל- 2,000,000 נפש. שכיחות הסוכרת בישראל שווה בן שני המינים, אך גבוהה יותר באוכלסיה המבוגרת ובקרב קבוצות אתניות, מיעוטים מסוימים ( לדוגמא בקרב המגזר הערבי).


 מחלת הסוכרת בעולם


סוכרת עלולה לפגוע בכלי דם קטנים וגדולים ולהוביל לתהליך טרשתי שבסופו יפגעו באברי מטרה, כגון: כליות, עיניים, רגליים, לב ומח. סוכרת הינה הגורם המוביל לפגיעה כלייתית קשה עד לאי ספיקת כליות סופנית המצריכה טיפולי דיאליזה או השתלת כליה. מספר חולי הסוכרת הנפגעים מסיבוך זה נמצא בעליה מתמדת, כאשר כ- 50%- 60% מחולי הדיאליזה בישראל הינם סוכרתיים.

נלקח מתוך אתר האגודה הישראלית לסוכרת 
קישורים   |   תנאי שימוש   |   תאריך עדכון אחרון: 9/6/2015   |   מוגש כשירות לציבור ע"י חברת סאנופי אוונטיס ישראל.   |